top of page

Eğer tırnaklarınız sık sık kırılıyor ve soyuluyorsa bu hataları yapıyor olabilirsiniz.

Hem uzun, hem de sağlıklı ve güçlü tırnaklara sahip olmak bazen düşünüldüğünden zor bir hedef olabilir. Tırnaklarınız tam istediğiniz uzunluğa ulaştığında birinin ucunun soyulduğunu ya da kırıldığını görmek sık yaşanan bir hayal kırıklığıdır. Elbette tırnaklar gün boyu birçok şeye maruz kaldığından, arada bir, birinin kırılması normal karşılanabilir ancak eğer bu çok sık deneyimlediğiniz bir durumsa uzun vadeli bir çözüme ihtiyacınız var demektir.

Tırnak soyulmasının en sık rastlanan sebeplerinden biri kuruluktur. Tıpkı kuru cildin çatladığı, kuru saçların kırıldığı gibi kuru tırnaklarda da benzer sorunlar ortaya çıkar. Tırnak kuruluğunun başlıca sebepleriyse kuru cilde sahip olmak, güneşin verdiği hasarlar ya da temizlik maddelerinden kaynaklanan tahriş olabilir. Tırnaklar bazen de bir kutu meşrubat açarken ya da spor yaparken aldıkları hasardan dolayı hassaslaşabilir ve bu da ileride kırılma ya da soyulmalara yol açabilir .Kalıcı ojelerin çıkarma işlemi veya tırnak yüzeyinin törpülenmesi de tırnakların incelmesine ve soyulmasına neden olan sebeplerden biri. Bu nedenle bu işlemler sırasında da dikkatli davranmanız gerekiyor. Yaşın ilerlemesi ve yeterli vitaminleri, mineralleri içermeyen bir beslenme düzeni de tırnakları güçsüzleştirir.

Peki tırnaklarınızın sağlıklı ve güçlü bir şekilde uzaması için neler yapmalısınız?

Tırnaklarınızı İçeriden Destekleyin

Kolajen tüketiminin saç ve cilde olduğu kadar tırnaklarda da iyileştirici bir etkiye sahip olduğu yapılan bazı araştırmalarda ortaya çıktı. Bir araştırmanın katılımcıları, kolajen aldıklarında tırnakların daha hızlı uzadığını, daha az kırıldığını ve görünümünün iyileştiğini deneyimledi. Bir tür B vitamini olan biotinin ise tırnakları kalınlaştırıp sağlamlaştırma özelliğiyle biliniyor.

Tırnaklarınızı Koruyun

Gün içinde yaptığınız bazı aktivitelerde tırnaklarınızı travmalara karşı korumaya yönelik ekstra önlemler alabilirsiniz. Bulaşık yıkarken eldiven giymek veya bir şey açarken tırnak yerine bir alet kullanmak gibi.

Tırnaklarınıza İyi Bakın

Tırnaklarınızın uçlarını düzenli olarak törpüleyerek veya keserek kırıkların önüne geçebilir, onları besleyici yağlarla düzenli olarak nemlendirerek kolay kırılır olmaktan kurtarabilirsiniz. Haftalık tırnak bakım rutininize glikolik asit içeren hafif bir peeling de ekleyebilirsiniz. Bu tırnakları güçlendirip kalınlaştıran bir maddedir ve serum ya da ped gibi şekillerde, kozmetik ürünlerinde sıkça kullanılır.

Ojenizin tırnağınızda çok uzun süre kalmaması da bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta. Eğer tercihiniz kalıcı ojeyse, sürekli kullanmak yerine arada bir ara vererek tırnaklarınızı dinlendirmeniz öneriliyor.

Bir Uzmandan Yardım Alın

Eğer tüm bunları denemenize rağmen tırnaklarınızda bir iyileşme göremediyseniz bir dermatologa görünerek tırnak problemlerinizin altında yatan başka bir sorun olup olmadığını öğrenmeniz iyi olur.

TAGS

Güzellik, Oje, Sağlıklı tırnak, tırnak bakım ipuçları, Tırnak bakımı, tırnak güzelliği, tırnak sağlığı, Trend Ol


2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page