top of page

Tırnaklarınızı Soğuğa Karşı SavununKışın tırnaklarınız daha da fazla özen ister. Onları soğuk havaya karşı savunmasız bırakmamak için neler yapabilirsiniz?

Soğuk kış günleri, kuruyan cildimiz ve saçlarımız için olduğu gibi, tırnaklarımız için de zor geçer. Siz de kış aylarında tırnaklarınızın daha kolay kırıldığını fark etmişsinizdir, bunun nedeni ise kışın havadaki nem eksikliği. Yazın sıcak havası nemi içinde hapseder ancak soğuk hava kuru olduğundan vücudunuzdaki nemi de eksiltip cilt, saç ve tırnaklarda kuruluğa yol açar. Üstelik evinizde ya da bulunduğunuz kapalı alanlardaki ısıtma sistemleri de havayı kuruttuğundan bu olumsuz etki daha da artar. Bu zor koşullara karşı tırnaklarınızı savunmasız bırakmamak için günlük tırnak bakım rutininizde yapmanız gereken bazı değişiklikler var.


Öncelikle el kreminizi günde üç defa, hatta daha da iyisi her el yıkamanızdan sonra uygulayın. Geceleri ise daha yoğun bir krem sürerek yatın, bu yoğun krem siz uyurken nemi cildinize hapsedecek. Tırnak çevrenizdeki derinin kuruyup kötü bir görüntü sergilememesi içinse mutlaka günde bir defa kütikül yağı kullanın ve tırnak etlerinizi kesmek yerine geriye itme yöntemini kullanarak düzeltin, çünkü tırnak çevrenizdeki derinin tırnağınızı koruma işlevi vardır. Bu doğal bariyeri yok etmek enfeksiyona bile yol açabilir.


Kış ayları için bir diğer ipucu ise tırnaklarınızı kısa tutmanız çünkü uzun tırnaklar yapıları gereği zaten daha kolay kırılır, üstüne bir de kuru kış soğukları eklendiğinde uzun tırnakları bakımlı tutmanız iyice zorlaşır. Akrilik tırnaklar önce kulağa iyi bir fikir gibi gelse de yapışkanlı yapıları nedeniyle tırnaklarınızda daha çok zarar verebilir. Eğer mutlaka uzun, akrilik tırnaklar kullanmak istiyorsanız bu konuda işin uzmanlarından hizmet almanız ellerinizin ve tırnaklarınızın güzelliğine gölge düşmemesi için çok önemli. Tırnaklarınızı güçlendirdiğini iddia eden tırnak sertleştirici ürünler de güzellik uzmanlarının kışın tavsiye etmediği şeyler arasında. Çünkü bu ürünler tırnaklarınızı bir yandan sertleştirirken diğer yandan onlara esnekliklerini kaybettiriyor ve daha çabuk kırılmalarına neden oluyor. Öte yandan tırnaklarınıza cila ya da oje sürmediğinizde onları soyulma ve kırılmalara daha açık hale getirirsiniz. Özellikle soğuklarda tırnaklarınıza en azından bir koruyucu baz sürmeniz bu nedenle öneriliyor. Ojelerinizi çıkarırken ise mutlaka aseton içeren bir oje çıkarıcı kullanmaya özen gösterin. Bu şaşırtıcı ipucunun ardında yatan neden ise asetonun ojeyi daha hızlı ve etkili bir şekilde çıkarması ve böylece tırnağın kimyasal maddelere daha az maruz kalması. Tırnaklarınızın en büyük düşmanlarından biri de su. Tırnaklarınızı sudan mümkün olduğunca korumak sadece kışın değil tüm yıl için geçerli bir kural. Su tırnaklarınızdaki doğal yağları ortadan kaldırıp hassaslaşmasına sebep oluyor. Onları sudan korumak için yapabileceğiniz en iyi şey ise aslında az önce de bahsettiğimiz gibi bir baz, ardında oje, en üste de bir kat koruyucu cila sürmeniz. Tırnaklarınızı düzenli olarak törpülemeniz de onların yünlü atkılara, kazaklara takılıp hem kendilerinin zarar görmesini önleyecek hem de giydiklerinizi koruyacak. Ancak metal törpüler yerine daha yumuşak olanları tercih etmeli ve tırnaklarınızı yavaş bir tempoda tek yöne doğru törpülemelisiniz. Tüm bu önerileri uyguladığınızda elleriniz ve tırnaklarınız kışın da yumşacık ve kusursuz görünümlerini koruyacak.

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page