top of page

Zirvede Cilt Bakımı

Kayak tatillerinde güneşe ve soğuğa maruz kalan cildiniz ekstra bakım ister… Ona gerekli özeni nasıl göstereceğinizi biliyor musunuz?

Kış mevsiminin vazgeçilmezi kayak tatilleri, tertemiz dağ havası, kayak yapmanın verdiği heyecan ve muhteşem manzaralarıyla büyüleyici hatıralar bırakıyor. Ancak cildinize olan etkileri, eğer yeterince özen göstermezseniz bunun tam aksine epey yıpratıcı oluyor. Çünkü bu tatiller belki de cilt bakımınıza en fazla dikkat etmeniz gereken dönemler.

Soğuk hava, rüzgar ve kış güneşinin birleşiminden doğan bu zararlı etkilerden cildinizi korumanız için bu ipuçlarını aklınızdan çıkarmayın.

Güneş Yanıklarına Dikkat

Deniz seviyesinden yukarı çıktıkça UV ışınlarının etkisi de artıyor. Bu nedenle dağda cildinizi korumak en az deniz kıyısında korumak kadar önemli. Kar yanığı olarak da bilinen bu risk, hem yükseklikten dolayı etkisini artıran UV ışınları hem de bunların kardan yansıması nedeniyle oluşuyor ve önlem almazsanız ciltte lekeler, kızarıklık ve kaşıntı gibi sorunlara yol açıyor.

Bu nedenle dışarı çıkarken en az 30 faktörlü ve cilt tipinize uygun bir güneş koruyucu ürün kullanmanız gerekiyor. Ürünü dışarı çıkmadan en az yarım saat önce uygulamanız ardından da 2-3 saatte bir bunu tekrarlamanız şart. Yüzünüzü korurken çok hassas bir bölge olan dudaklarınızı da sakın unutmayın.

Rüzgardan Gelen Risk

Güneşten gelen UV ışınları kadar, dağ zirvelerinde esen soğuk ve kuru rüzgar da cildiniz için risk taşıyor. Cildinizin doğal yağ tabakasını ortadan kaldırdığı için rüzgar da yanıklara yol açabiliyor. Bunu önlemek için yüzünüzü ve açıkta kalan tüm yerlerinizi eldiven, atkı, maske gibi kışlık aksesuarlarla korumanız önemli. Kapatamadığınız bölgeler içinse yoğun bir nemlendirici kullanarak rüzgarla aranızda bir bariyer oluşturmalısınız.

Kuruluğa Geçit Vermeyin

Dağ havası nem bakımından zayıf olduğu için her zaman kullandığınız nemlendirici ürün burada eskisi kadar etki etmeyebilir. Cildinizi nemli tutabilmek için önce onu nazik bir temizleyici ürünle temizleyin ardından havadaki nemi en iyi hapseden malzemelerden biri olan hyalüronik asit içeren bir serum kullanın. Ardından da az önce bahsettiğimiz gibi cildinizi yoğun bir biçimde nemlendirecek bir ürün kullanın.

Cansız Bir Görünüme Hayır Deyin Yükseklerde oksijen seviyesinin daha düşük olması cildinizin donuk ve cansız görünmesine yol açabilir. Bol bol su içmek en sağlıklı çözümlerden biri. Kozmetik çözümler içinse özellikle göz çevrenize odaklanın. Burası cildin en ince olduğu bölge olduğundan yaşlanma belirtileri de en çabuk burada ortaya çıkıyor. Kayak tatilinden döndüğünüzdeyse cildinize kaybettiği oksijeni geri kazandırmak için bir oksijen terapi uygulaması yaptırmayı göz önünde bulundurabilirsiniz.

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page